سلام ، آیا این بازدید اول شماست ؟ یا
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 10

موضوع: اشکال در لایسنس مامبولرن

تشکر شده 0 بار در 0 ارسال

اشکال در لایسنس مامبولرن

با تشکر از تلاش‌های زیادی که برای فارسی کردن مامبو کشیده‌اید.

توی بخش [مهمان/کاربر گرامی برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو سایت شوید و لاگین کنید برای ثبت نام اینجا کلیک کنید]مامبولرن نوشته که:
    شما نميتوانيد برنامه اصلي را فروخته يا در اين مجوز تغيير ايجاد كنيد. ولي ميتوانيد براي خدمات خود پول دريافت كنيد
    این خلاف GPL است. بر اساس مجوز GNU GPL شما می‌توانید نرم‌افزاری که زیر این مجوز هست (مثل مامبو) را به مشتری بفروشید و باید سورس نرم‌افزار را هم به او بدهید.

نکته‌ی بعدی:
    مامبولرن به چند هدف فايلهاي نوشته شده توسط گروه خود و يا فايلهاي تغيير يافته را كد ميكند:
    شما به‌هیچ‌عنوان نمی‌توانید فایل‌های تغییر یافته (که قبل از تغییر زیر مجوز GPL هستند) را کد کنید (Close Source) . این کار خلاف GPL است و شما دارید آن را نقض می‌کنید.

جهت مشاهده لینک ها باید ثبت نام کنید یا لاگین کنید.

2. # ADS
    تبلیغات در جوملا فارسی

تشکر شده 10 بار در 7 ارسال

پاسخ : اشکال در لایسنس مامبولرن

با سلام و خسته نباشید
    امید می رفت کاربران مامبولرن و همین طور طرف داران GNU/GPL براشون مشکل لایسنس مامبولرن کامل حل شده باشه ولی انگار باز هم ...
    خوب محمد جان، با توجه به اینکه فکر می کنم شما رو یکی از علاقه مندان GNU/GPL به شما پیشنهاد می کنم، اجازه نامه GNU/GPL را چندین بار بخونید، چون مطما شما با یک بار خواندن GNU/GPL متوجه متن و درک کامل آن نخواهید شد.
    اول از همه به بالای صفحه index.php سری می زنیم :
    کد:
    /**
    * @package Mambo
    * @author Mambo Foundation Inc see README.php
    * @copyright Mambo Foundation Inc.
    * See COPYRIGHT.php for copyright notices and details.
    * @license [مهمان/کاربر گرامی برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو سایت شوید و لاگین کنید برای ثبت نام اینجا کلیک کنید] GNU/GPL, see
    * LICENSE.php
    * Mambo is free software; you can redistribute it and/or
    * modify it under the terms of the GNU General Public License
    * as published by the Free Software Foundation; version 2 of the
    * License.
    */
    همان طور که مشاهده می کنیم، مامبو از پروانه GNU/GPL نسخه 2 پشتیبانی می کند.
    که می توانید از [مهمان/کاربر گرامی برای دیدن لینک ها ابتدا باید عضو سایت شوید و لاگین کنید برای ثبت نام اینجا کلیک کنید] ترجمه فارسی این اجازه نامه را مشاهده کنید.
    شما می‌توانید نسخه‌های تغییر نکرده کد اصلی برنامه را همانطور که آن را دریافت می‌کنید از طریق هر بستری تکثیر و یا توزیع کنید، به شرطی که بطور واضح و صحیح در هر کدام یک کپی از اعلان حق تالیف و حدود مسوولیت را گنجانده و تمامی اعلانهایی که به این پروانه ارجاع می‌دهند را به همراه اشاره به عدم وجود هرگونه تضمین، دست نخورده باقی بگذارید و به هر دریافت‌کننده برنامه یک نسخه از این پروانه را به همراه برنامه بدهید.
    شما ممکن است برای انجام عملیات فیزیکی انتقال یک نسخه، حق الزحمه دریافت نموده و یا حتی در ازای دریافت پولی از طرف خودتان برنامه را ضمانت نمایید
    همان طور که در بالا مشاهده می کنید ، نوشته شده در ارسال انتقال نسخه به صورت فیزیکی ، یعنی در قالب CD یا ... ، یا در صورتی که شما خود در قبال این نرم افزار ضمانتی بدهید، توانایی دریافت هزینه از مشتری را دارید.
    در بند 2، قسمت ب باز هم تاکید بر ارائه رایگان کد شده :
    شما باید بطور واضح کل هر کاری را که بصورت جزء و یا کل از برنامه مشتق شده است و قصد انتشار و یا توزیع آن را دارید تحت این پروانه و بصورت رایگان در اختیار همگان قرار دهید
    در ضمن تمامی فعالیت های مامبولرن طبق قوانین GNU/GPL هست و تمامی کد منبع در اختیار تمامی کاربران قرار گرفته، در خطی که شما مشاهده کردید منظور از اضافه کردن Plugin های جدا و خارج از منبع اصلی بوده.

موفق و پیروز باشید
    یا علی

همان طور که در بالا مشاهده می کنید ، نوشته شده در ارسال انتقال نسخه به صورت فیزیکی ، یعنی در قالب CD یا ... ، یا در صورتی که شما خود در قبال این نرم افزار ضمانتی بدهید، توانایی دریافت هزینه از مشتری را دارید.
    درسته! ولی در هیچ کجای این مجوز نوشته نشده که شما نمی‌توانید نرم‌افزار را بفروشید و هیچ بندی از این مجوز شما را برای فروختن نرم‌افزار محدود نمی‌کنه

در بند 2، قسمت ب باز هم تاکید بر ارائه رایگان کد شده
    دقیقاً ! کد باید به صورت رایگان به مشتری داده‌شود نه خود نرم‌افزار. منظور اینه که اگه من یه نرم‌افزار GPL شده‌ای را به مشتری فروختم، باید سورس کد اون را بدون دریافت هیچ‌گونه وجهی در اختیارش بذارم. این قسمت شما را محدود نمی‌کنه که بابت نرم‌افزار پولی دریافت نکنید.

در خطی که شما مشاهده کردید منظور از اضافه کردن Plugin های جدا و خارج از منبع اصلی بوده
    مامبولرن به چند هدف فايلهاي نوشته شده توسط گروه خود و يا فايلهاي تغيير يافته را كد ميكند
    1) اگر منظور شما افزونه‌های جدا و خارج از منبع است باید قسمتی که قرمز شده را اصلاح کنید.
    2) اگر شما یک افزونه‌ی GPL شده را تغییر داده اید باید اون را زیر GPL منتشر کنید
    3) اگر افزونه از ابتدا توسط خود مامبولرن نوشته شده می توه زیر GPL نباشه به شرطی که جزء بسته‌ی مامبولرن نباشه و به صورت جداگانه دریافت بشه. اگر این افزونه‌هایی که از افزونه‌ی دیگری مشتق نشده و توسط خود شما نوشته شده را در بسته‌ی مامبوی فارسی‌شده منتشر می‌کنید، اون هم باید زیر GPL باشه و نباید کدشده باشه :
    بند 2، قسمت ج می‌گوید:
    اگر قسمتهای قابل جداسازی از کار از برنامه مشتق نشده باشند، و منطقاً کارهای جدا و مستقل محسوب شوند آنگاه این پروانه و قوانینش شامل آن کارهای مستقل که بصورت کار جدا توزیع می‌کنید نمی‌شود. ولی وقتی آنها را به عنوان قسمتهایی از یک کل، بر اساس برنامه، توزیع می‌کنید کل توزیع می‌بایست بر اساس قوانین این پروانه باشد که کل کار شامل تمام قسمتهای مختلف آن را بدون در نظر گرفتن اینکه مولف آن قسمت کیست، در بر خواهد گرفت.
    ممنون از توجه‌تون

تشکر شده 10 بار در 7 ارسال

درسته! ولی در هیچ کجای این مجوز نوشته نشده که شما نمی‌توانید نرم‌افزار را بفروشید و هیچ بندی از این مجوز شما را برای فروختن نرم‌افزار محدود نمی‌کنه
    و در هیچ جایی از قوانین GNU/GPL شما نمی تونید مشاهده کنید ، اگر نرم افزاری به صورت رایگان طبق قوانین GNU/GPL منتشر شده، شما دانلود کنید و اون رو بفروشید مگر در نسخه 3 قوانین GNU/GPL ،همون طور که در ابتدا گفتم مامبو از نسخه 2 پشتیبانی می کنه.
    دقیقاً ! کد باید به صورت رایگان به مشتری داده‌شود نه خود نرم‌افزار. منظور اینه که اگه من یه نرم‌افزار GPL شده‌ای را به مشتری فروختم، باید سورس کد اون را بدون دریافت هیچ‌گونه وجهی در اختیارش بذارم. این قسمت شما را محدود نمی‌کنه که بابت نرم‌افزار پولی دریافت نکنید.
    متوجه نشدم، منظور شما این هست که سورس منبع با نرم افزار فرقی داره ؟ دوست عزیز زبان برنامه نویسی مامبو، PHP هست و توجه داشته باشید ، شما برای اجرای یک کد php نیازی به کامپایل کردن اون ندارید و ما در اینجا با نرم افزاری مثل GIMP طرف نیستیم که برای اجرا کردنش نیاز به Compile کردن باشه!

در مورد دوم هم درسته، ممنون از تذکرتون.

موفق و پیروز باشید
    یا علی

در هیچ کجای این مجوز نوشته نشده که شما نمی‌توانید نرم‌افزار را بفروشید و هیچ بندی از این مجوز شما را برای فروختن نرم‌افزار محدود نمی‌کنه
    و در هیچ جایی از قوانین GNU/GPL شما نمی تونید مشاهده کنید ، اگر نرم افزاری به صورت رایگان طبق قوانین GNU/GPL منتشر شده، شما دانلود کنید و اون رو بفروشید مگر در نسخه 3 قوانین GNU/GPL ،همون طور که در ابتدا گفتم مامبو از نسخه 2 پشتیبانی می کنه.
    پس نتیجه این‌که شما محدودیتی برای فروش ندارید. دوست داشتید می‌تونید بفروشید، دوست نداشتید نمی‌فروشید. پس این جمله بهتره اصلاح بشه:
    شما نميتوانيد برنامه اصلي را فروخته يا در اين مجوز تغيير ايجاد كنيد.
    متوجه نشدم، منظور شما این هست که سورس منبع با نرم افزار فرقی داره ؟
    ببینید، اگه شما چیزی را به عنوان مامبوی فارسی منتشر می‌کنید تمام چیزهایی که توی این بسته است باید زیر GPL باشه و سورسش رو هم به مشتری بدین چون مامبوی فارسی از مامبو مشتق شده. ولی اگه صرفا" یه پلاگین برای مامبو درست کردین می توین زیر GPL منتشرش نکنین ولی همین پلاگین اگه بیاد توی بسته‌ی مامبوی فارسی، باید GPL بشه.

من نمی‌دونم شما چه چیزی رو کد کردین و آیا اصلا این کار رو کردین یا نه. من فقط دارم در مورد چیزی که به عنوان لایسنس نوشتین بحث می‌کنم.
    ممنون از این که توجه می کنین

Admin
    تشکر شده 1,338 بار در 652 ارسال

سلام

در هیچ کجای این مجوز نوشته نشده که شما نمی‌توانید نرم‌افزار را بفروشید و هیچ بندی از این مجوز شما را برای فروختن نرم‌افزار محدود نمی‌کنه
    شما ممکن است برای انجام عملیات فیزیکی انتقال یک نسخه، حق الزحمه دریافت نموده و یا حتی در ازای دریافت پولی از طرف خودتان برنامه را ضمانت نمایید
    میشه به این مسئله از دید برنامه نویسی نگاه کرد

ببینید اینجا گفته شده تنها در این صورت شما میتونید طلب حق الزحمه کنید .
    if انجام عملیات فیزیکی انتقال یک نسخه - ضمانت then طلب حق الزحمه کنید .
    جمله ای که در quote اومده بصورت شرط بالاست .

خروجی شرط بالا کاملا مشخص هست که کی true ست .

و هر مورد دیگه ای غیر از اون توی شرط قرار بگیره شرط رو false میکنه ...

پس جمله شما
    پس نتیجه این‌که شما محدودیتی برای فروش ندارید. دوست داشتید می‌تونید بفروشید، دوست نداشتید نمی‌فروشید. پس این جمله بهتره اصلاح بشه:
    با این مورد تناقض داره چون اگر GPL همچو اجازه ای داده بود قطعا در شرط ذکر میکرد ( البته نسخه 2 )

در مورد دوم :
    مامبولرن فایلی رو کد نکرده . این مورد رو میتونید با دانلود مامبوفارسی تحقیق کنید .
    این مورد برای جلوگیری از سوءتفاهم در license ویرایش شد .

ممنون

یا علی

میشه به این مسئله از دید برنامه نویسی نگاه کرد چشمک
    پس منم برنامه‌نویس وار جواب می‌دم
    اگه این درست باشه:
    [ltr]IF (انجام عملیات فیزیکی انتقال یک نسخه - ضمانت) THEN (طلب حق الزحمه کنید)[/ltr]
    باعث نمی‌شه که این درست نباشه:
    [ltr]IF (دوست داشتین) THEN (طلب حق الزحمه کنید)[/ltr]
    مگر این که یه چنین چیزی بود:
    [ltr]IF (انجام عملیات فیزیکی انتقال یک نسخه - ضمانت) THEN (طلب حق الزحمه کنید) ELSE (طلب حق الزحمه نکنید)[/ltr]
    که خوشبختانه نیست ;D

این مورد برای جلوگیری از سوءتفاهم در license ویرایش شد .
    بسیار متشکر. می‌دونم که فارسی‌کردن چنین CMS بزرگی چقدر کار داره. برای همین ازتون خیلی خیلی تشکر می‌کنم :-*

Admin

سلام

دوست من مشکل اینجاست که شرطی که من گفتم در خود قوانین هست اما شرط دوم شما شرطیست که خودتون دارید اضافه میکنید ! در صورتی که در قوانین به اون اشاره نشده

این مورد در نسخه 3 ذکر شده که در حال حاضر مامبو تحت نسخه 2 منتشر میشه پس شرط شما اشتباست .

یا علی

نه، این چیزی که من می‌گم برای هر دوی GPL2 و GPL3 معتبر است.

Admin

مثل اینکه مرغ شما یه پا داره !

نه دوست من ... در GPL 2 این مورد ذکر نشده .
    بهتره برای اینکه این بحث منحرف نشه دیگه ادامه ندیم ...

یا علی

علاقه مندی ها (Bookmarks)

علاقه مندی ها (Bookmarks)